تفاوت ترمووود آلمان با ترمووود فنلاند

تفاوت های اصلی ترمووود (چوب های تیمار شده حرارتی) با متد آلمان و فنلاند

 

ترمو وود اساساًیک اصطلاح می باشد که به چوب های تیمار شده حرارتی به روش و متد فنلاند گفته می شود و لذا اصطلاح ترمو وود فنلاندی که بسیار شایع گشته است به کلیه چوب های گرمادیده ای گفته می شود که به این روش تیمار شده اند و دلالت به کشور سازنده آن نمی کند چه بسا ممکن است چوبی در کشور چین، کره و… با روش فنلاندی تیمار شود و با نام ترمووود فنلاندی خوانده شود و از کیفیت مطلوبی همچون نمونه های ساخته شده در کشور های اروپایی برخوردار نباشد.

در دنیا یک روش دیگر نیز برای تیمار حرارتی چوب وجود دارد که مبدع آن کشور آلمان می باشد. در این روش از اسیدیته های چرب به عنوان انتقال دهنده حرارت از منبع گرمایی به چوب استفاده می شود. این امر باعث افزایش بسیار چشمگیر دقت در درجه حرارت محیط واکنش و فشار محیط می شود همچنین پیوستگی و یکنواختی بهتری را در انتقال حرارت به همه قسمتهای چوب را به همراه دارد.علاوه بر این با ایجاد محیطی کاملاً عاری از اکسیژن و دیگر گازهای محیطی(بر خلاف ترمو وود های فنلاندی)، در اثر این امر مقاومت مکانیکی و چگالی چوب کاهشی نمی یابد.

شرکت پرشین وود با استفاده از نیروهای متخصص و تشکیل تیم تحقیق و توسعه در راستای افزایش کیفیت محصولات خود همچنین تکمیل فرآیند به نسبت تکنولوژی های روز دنیا، با ترکیب متد های روز دنیا و بررسی چوب های خام موجود در ایران و آب و هوای ایران، اقدامات موثری انجام داده است از جمله:

 1) افزایش خروج هیدروکسیل آزاد چوب و تبدیل آن به استات» خواص شیمیایی هر ماده به نوع ساختار شیمیایی آن بر می گردد.در ساختار چوب یک گروه شیمیایی که به آن هیدروکسیل آزاد می گویند و وفور یافت می شود. این گروه هیدروکسیل آزاد با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی رطوبت جذب می کند یا آزاد می کند که باعث تغییر شکل ظاهری چوب (تاب خوردن ، پیچیدگی و ترک خوردن) می شود.همچنین هیدروکسیل آزاد، آنزیم های هضم چوب را فعال می کند که عامل پوسیدگی چوب می شود.با ایجاد شرایط تبدیل هیدروکسیل آزاد به استات (به طور نسبی، به این دلیل که ساختار چوب قبل از تیمار حرارتی می بایست سالم باشد) که نتیجه آن واکنش چوب و انیدرید استیک ، اسید استیک(سرکه) حاصل و آزاد می شود.در نتیجه ÷یش از ورود چوب به مرحله اصلی تیمار حرارتی، توانایی جذب رطوبت آن بسیار کاهش می یابد و چوب از پایداری و ثبات ابعادی قابل توجهی بر خوردار می باشد. این امر مقاومت چشمگیری برای چوب در مقابل حشرات ایجاد می کند.

2) ایجاد مرحله تیمار برودتی( شوک های سرمایی به چوب): طبق تحقیقات جدید دانشمندان دنیا که نتیجه آن سال 2014 انتشار یافته است، تیمار برودتی و شوک های سرمایی در زمان های بخصوصی، قابلیت غیر فعال کردن بخش همی سلولز چوب را ایجاد می کند. شرکت پرشین وود نیز با توجه به مطالعات به روز تیم تحقیق و توسعه خود و آزمایشات متمادی توانسته که در طی فرآیند تیمار چوب از شوک های سرماییاستفاده کند. این امر باعث کاهش 5-7 % جذب رطوبت چوب بالاخص در نمونه های سوزن برگی شده.

3) تحت کنترل داشتن میزان رطوبت و فشار چوب در تمامی مراحل چوب از مرحله قطع درخت تا بسته بندی چوب فرآوری شده.:

با توجه به اهمیت کیفیت چوب انتخاب شده جهت تیمار حرارتی، شرکت پرشین وود در این راستا از مرحله انتخاب درخت(درخت سبز) تا زمان بسته بندی چوب و خروج از کارخانه، رطوبت و فشار چوب را تحت کنترل دارد. همچنین نظارت کامل در قطع درخت(از لحاظ زمان قطع) تا ورود به کارخانه و الوار سازی آن دارد. شایان ذکر است حتی فصل، ماه و روز برش چوب نیز برای کارشناسان این شرکت مورد اهمیت و تحت نظارت و کنترل می باشد.

کیفیت الوار استفاده شده در فرآیند تیمار کردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تولید ترمو چوب تنها از بالاترین کیفیت مواد اولیه امکان پذیر است که این خود گواهی بر کیفیت محصولات نهایی شرکت می باشد. هر چند که این فرآیند قابلیت اعمال بر روی کلیه گونه های مختلف چوبی را داراست، ولی با توجه به معیارهای فنی و اقتصادی گونه های کاج، نوئل، زبان گنجشک (ون)، بلوط، ممرز، توس، آسپن، ایروکو، تالی و موونگی به عنوان گونه های منتخب در کارخانه ما مورد استفاده قرار می گیرند. بنا بر نوع گونه چوب تنظیمات متناسب با آن در فرآیند صورت می گیرد

4) استفاده از رنگ و پوشش های قابل تنفس بر روی چوب

5) تولید چوب تیمار شده حرارتی با ابعاد آزاد و شکل های متخلف: شرکت پرشین وود در راستای گسترش کاربرد چوب های فرآوری شده خود و همچنین باز گذاشتن دست طراحان و معماران صنعت ساختمان، ترمو چوب های با اشکال مختلف و سطح مقطع مختلف تولید می کند از جمله چوب با سطح مقطع دایره، بیضوی، نیم دایره، کمان طولی و عرضی و همچنین تولید چوب تیمار شده تا عرض 350 میلی متر و قطر 150 میلی متر.

 

این موارد در کنار قیمت بسیار مناسبتر از نمونه های خارجی تنها قسمتی از تفاوتهای عمده پرشین وود است ..

ارتباط با ما

دفتر تهران : میدان تجریش ، خیابان فناخسرو ، پلاک 55 واحد 5

تلفن : 0313630642

دفتر اصفهان : خیابان آبشار سوم ، جنب اداره ارشاد پلاک 158

تلفن : 02126850878

پست الکترونیکی : info@persiawood.ir